Share |

Governor Beebe Announces 35 Appointments to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Stephen Ballard, Benton, to the Burial Association Board. Appointment expires December 31, 2014. Replaces Ben Brazzel.

Dr. Joseph Beck, Fayetteville, to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires January 1, 2016. Replaces Dr. Malcolm Hayward.

The Honorable Larry Bryant, Forrest City, to the Arkansas Service Commission. Appointment expires January 14, 2015. Replaces the Honorable Robert Taylor.

Teresa Bullock, Bryant, to the Public Health Advisory Board. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Sandra Lancaster.

Bobby Burns, Beebe, to the State Board of Embalmers and Funeral Directors. Appointment expires June 1, 2013. Replaces Garland Camper.

Matt Cashion, Little Rock, reappointed to the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2014.

Glen Colvert, North Little Rock, reappointed to the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2014.

Shelly Ehenger, Little Rock, reappointed to the Arkansas Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires October 12, 2014.

Danny Finch, Jonesboro, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2014.

Harry “H.G.” Foster II, Conway, reappointed to the Arkansas Legislative Task Force on Abused and Neglected Children. Appointment expires December 31, 2013.

Monty Freel, Bryant, reappointed to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2014.

Dr. Larry Fritchman, Little Rock, reappointed to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2015.

Raymond Heaggans, Maumelle, to the Public Health Advisory Board. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Terry Baker.

Dr. Ronda Henry-Tillman, Little Rock, reappointed to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires January 14, 2016.

Larry Jayroe, Forrest City, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2014.

Dr. Karen Kozlowski, Little Rock, reappointed to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires January 1, 2016.

Jim Lambert, Conway, reappointed to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2015.

Jim McAdams, Hot Springs, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires February 1, 2016. Replaces Betty McGee.

David McBee, Fairfield Bay, as a Van Buren Justice of the Peace for District 4. Appointment expires December 31, 2012. Replaces George Bruen.

Mike Menge, Dover, reappointed to the Arkansas-Oklahoma River Compact Commission. Appointment expires February 1, 2016.

Deborah Nolan, El Dorado, to the Henderson State University Board of Trustees. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Anita Cabe.

Terry Paul, Rison, to the Public Health Advisory Board. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Jimmy Shelby.

Greg Quinney, Hot Springs, reappointed to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2014.

Lydia Reynolds, Warren, reappointed to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2014.

Charles Rodgers, Jr., Rison, reappointed to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2015.

Millie Sanford, Little Rock, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2014. Replaces Dr. Consuela Morris.

John Squires, Fayetteville, reappointed to the Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires October 12, 2015.

Elizabeth Tomerlin, Nashville, as a Howard County Justice of the Peace. Appointment expires December 31, 2012. Replaces Duke Tomerlin.

Debra Walden, Jonesboro, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires January 1, 2016. Replaces Sondra Bedwell.

Patricia Westfall-Elsberry, Searcy, reappointed to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2015.

Bill Wiedower, Little Rock, reappointed to the Arkansas Revenue Department Building Commission. Appointment expires January 14, 2015.


To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District #2

William “Bud” Moxley, Monette. Replaces Adam Smith.

Judicial District #8 North

Leanita Muldrew, Hope. Reappointment.

Judicial District #19 West

Herbert “Leroy” Roberts, Bella Vista. Replaces Valeria Watson.

Judicial District #22


Charles Jones, Benton. Reappointment.

These appointments expire January 14, 2016.


###