Share |

Governor Beebe Announces 28 Appointments to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following education board appointment:

Robert “Bunny” Adcock, Conway, to the University of Central Arkansas Board of Trustees. Appointment expires January 14, 2015. Replaces Scott Roussel.

Governor Mike Beebe also announced the following appointments to boards and commissions:

John Adams, Little Rock, to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires August 10, 2013. Replaces John Diaz.

Mary Anderson, Little Rock, to the Public Transportation Coordinating Council. Appointment expires September 20, 2015. Replaces Eric Meyerson.

Cody Beene, Center Ridge, to the Arkansas Facilities Review Board. Appointment expires August 6, 2014. Replaces Dan Shepherd.

Reuben Thomas Brown, Hector, as Pope County Justice of the Peace for District 3. Appointment expires December 31, 2012. Replaces Shirley Chisum.

Sue Buffalo, Little Rock, to the State Board of Private Career Education. Appointment expires April 15, 2019. Replaces Charles Watson.

Katrina Burnett, Jacksonville, to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires April 8, 2014. Replaces Coby Logan.

Gentry Collier, Searcy, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires February 1, 2016. Replaces Walter Fenton.

Chinetta Davis, Pine Bluff, to the Arkansas HIV/AIDS Minority Taskforce. Appointment expires February 1, 2015. Replaces Tere Roderick.

Donald Arthur “D.A.” Davis, Bay, reappointed to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2017.

Glenn Ford, Forrest City, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #1. Appointment expires January 14, 2016. Replaces Lonnie Ford.

David French, Hot Springs, reappointed to the Arkansas State Board of Architects, Landscape Architects, and Interior Designers. Appointment expires April 26, 2017.

Vickie Gibbs-Scott, Crossett, to the Arkansas HIV/AIDS Minority Taskforce. Appointment expires February 1, 2016. Replaces Sue Worsham.

Wanda Hamilton, Little Rock, reappointed to the Arkansas Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2015.

Gary Hamm, Fort Smith, as Sebastian County Constable, Upper Township. Appointment expires December 31, 2012. Replaces Jim Hill.

Pace Hindsley, Marvell, to the State Plant Board. Appointment expires March 1, 2016. Replaces Marty White.

Veryl Hodges, D.O., Jonesboro, to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires December 31, 2012. Replaces Patty Pettaway.

Dr. Gene Lu, Little Rock, to the Arkansas Commission on Eye and Vision Care of School Age Children. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Dr. Vye Watson.

David Luter, Knobel, to the State Plant Board. Appointment expires March 1, 2014. Replaces Chris Henson.

Thomas McArthur, Hot Springs, to the State Board of Barber Examiners. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Ray Whisenhunt.

Kenny McGrew, Glenwood, reappointed to the Auctioneers Licensing Board. Appointment expires April 15, 2016.

Codie Malloy, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2015. Replaces Debby Woods.

Veo Mitchell, Mountain View, reappointed to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #16. Appointment expires January 14, 2016.

Sean Oakley, Little Rock, to the Arkansas Service Commission. Appointment expires January 14, 2014. Replaces Kristen McKissack.

Nathan Reed, Marianna, to the State Plant Board. Appointment expires March 1, 2016. Replaces William Weaver.

Lupita Roy-Rasheed, Little Rock, reappointed to the Arkansas HIV/AIDS Minority Taskforce. Appointment expires February 1, 2016.

Dr. Joe Thompson, Little Rock, reappointed to the State and Public School Life and Health Insurance Board. Appointment expires April 8, 2016.

Edye White, Paris, reappointed to the Auctioneers Licensing Board. Appointment expires April 15, 2016.