Share |

Governor Beebe Announces 28 Appointments to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Douglas Avery, Texarkana, reappointed to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2017.

Rick Benson, Imboden, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Bill Gipson.

Paul Beran, Fort Smith, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2017. Replaces Harold Lassiter.

Buddy Chadick, Fayetteville, to the Board of Correction. Appointment expires December 31, 2019. Replaces Drew Baker.

Steven Cranford, Sims, to the Contractors Licensing Board. Appointment expires December 31, 2017. Replaces Randy McNulty.

Vanessa Davis, Little Rock, reappointed to the Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2015.

William Lee Dawkins, Fort Smith, reappointed to the Oil and Gas Commission. Appointment expires February 20, 2019.

Mary Elizabeth Eldridge, Arkadelphia, reappointed to the State Forestry Commission. Appointment expires January 14, 2022.

Reynaldo Hernandez, Rogers, to the Benton County Quorum Court. Appointment expires December 31, 2014. Replaces Franklin Scott.

Jerry Langley, Smackover, reappointed to the Oil and Gas Commission. Appointment expires February 20, 2019.

Dr. John Lynch, Jonesboro, reappointed to the Breast Cancer Control Board. Appointment expires January 1, 2017.

Dr. Linda McGhee, Prairie Grove, reappointed to the Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2015.

Gaylon Riggs, Green Forest, to the Carroll County Quorum Court. Appointment expires December 31, 2014. This is an open position.

Steve Russell, Little Rock, reappointed to the Contractors Licensing Board. Appointment expires December 31, 2017.

Sheriff Larry Sanders, Hot Springs, reappointed to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2017.

Scott Sullivan, DeQueen, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires January 14, 2020. Replaces James Smith.

Steven Smith, Mountain Home, to the Arkansas Deaf and Hearing Impaired Telecommunications Services Corporation. Appointment expires June 1, 2014. Replaces James “J.T.” Meister.

Anthony Utsey, Hot Springs, reappointed to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2015.


To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District #2

Archie Thomas, Jr., Osceola.

Judicial District #9 West

Anna Murry, DeQueen.
Betty Smith, Kirby

Judicial District #13

Robert Burns, Magnolia.
Larry Stokes, Hampton.

These reappointments expire January 14, 2017.


To the State Board of Health:

Dr. Lawrence Braden, Camden.
Dr. Glen “Eddie” Bryant, West Memphis.
Thomas Jones, Little Rock.
Dr. Susan Ward-Jones, Marion.
Dr. James Zini, Mountain View.

These reappointments expire December 31, 2016.