Share |

Governor Beebe Announces 63 Appointments to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Tonya Alexander, West Memphis, reappointed to the Arkansas Public Defender Commission. Appointment expires July 1, 2018.

Tommie Anthony, Conway, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires June 20, 2016. Replaces Lynn Parker.

Lillian Arnold, Pine Bluff, reappointed to the Home Health Care Service Agency Advisory Council. Appointment expires June 30, 2016.

The Honorable Sammy Barr, Berryville, reappointed to the Arkansas Public Defender Commission. Appointment expires July 1, 2018.

Troy Buck, Alpine, to the State Plant Board. Appointment expires August 15, 2015. This is a new position.

Lonnie Burrow, North Little Rock, reappointed to the Board of Dispensing Opticians. Appointment expires June 30, 2016.

Jon Carroll, Moro, reappointed to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2015.

George Chlebak, Batesville, to the Arkansas Art Advisory Council. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Bob Pest.

Terry Coberly, Fayetteville, reappointed to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2017.

The Honorable Vicki Cook, Hot Springs, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2015.

Dr. Jackson Cothren, Fayetteville, reappointed to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2017.

Alex Coulter, West Memphis, reappointed to the Mid-South Community College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019.

Damon Daniels, Arkadelphia, reappointed to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Appointment expires July 18, 2018.

Marlin Freeman, Benton, reappointed to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2016.

Scott Freyaldenhoven, Conway, reappointed to the Heating, Ventilation, Air Conditioning and Refrigeration Licensing Board. Appointment expires June 30, 2017.

Becky Hall, Ed.D., Marvell, to the Arkansas Board of Health Education. Appointment expires July 31, 2014. Replaces Antonio Abad.

Ann Henry, Fayetteville, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2017. Replaces Dana Samples.

Dr. Charles Henry, Little Rock, reappointed to the Board of Dispensing Opticians. Appointment expires June 30, 2016.

Julie McQuade Heyes, Fayetteville, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires July 14, 2019. Replaces Randy Frazier.

Nadine Jamison, Paragould, to the Greene County Quorum Court for District 2. Appointment expires December 31, 2014. Replaces Joey Becerra.

Ben Johnson, El Dorado, reappointed to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2017.

George “Tommy” Lalman, Palestine, to the State Plant Board. Appointment expires August 15, 2015. This is a new position.

Avis Lane, Little Rock, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2015.

Dr. Margaret McMillan, Little Rock, reappointed to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2017.

Lauren Marquette, Fayetteville, to the Social Work Licensing Board. Appointment expires July 1, 2015. Replaces Tealisa Allen.

Florence Marvin, Little Rock, to the Home Health Care Service Agency Advisory Board. Appointment expires June 30, 2016. Replaces James Smalley.

Milton Nicks, Jr., Marion, to the Mid-South Community College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Marvin Steele, Sr.

Fred Oaks, Quitman, reappointed to the Board of Dispensing Opticians. Appointment expires June 30, 2016.

Carl “Dwayne” Plumlee, Salem, reappointed to the Arkansas Abstractors Board. Appointment expires July 1, 2019.

Carrie Poston, Little Rock, reappointed to the Arkansas Board of Health Education. Appointment expires July 31, 2016.

Ann Purvis, Little Rock, to the Health Information Exchange Council. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Paul Halverson.

Johnnie Roebuck, Arkadelphia, reappointed to the Southern Regional Education Board. Appointment expires June 30, 2017.

Alison Rose, Maumelle, reappointed to the Arkansas Board of Health Education. Appointment expires July 31, 2016.

Brenda Simpson, Pearcy, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2016. Replaces Austin Hanner.

Dr. Laura Smith-Olinde, Little Rock, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2016. Replaces Kimberly Watson.

Barbara Thexton, Hot Springs, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2016.

Linda Thompson, Star City, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires June 20, 2016. Replaces Susan Bryant.

Regina Walker, Mena, reappointed to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2017.

Darin Walton, Trumann, reappointed to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2016.

Amy Whitehead, Conway, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2017. Replaces Dr. Robert Kissell.

James “Richard” Williford, West Memphis, to the Mid-South Community College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Phillip Neri.

Greg Wood, Mountain Home, to the Home Health Care Service Agency Advisory Board. Appointment expires June 30, 2016. Replaces Phil Thompson.


To the Arkansas Athletic Commission:

L.M. Duncan, Bono.
Robert Johnson, Horseshoe Bend.
Lydia Robertson, Little Rock.
Carroll Wayne Womack, Cabot.

These reappointments expire July 15, 2015.

To the Arkansas Early Childhood Commission:

Evelyn Bass, Little Rock.
Ava Coleman, Jacksonville. Appointment expires July 1, 2015. Replaces Jeff Maneth.
Dr. Glenda Ezell, Magazine. New position.
Nickie Hammontree, Mountain Home.
Jody Veit-Edrington, Little Rock.

These are reappointments expiring July 1, 2016, unless otherwise noted.

To the Arkansas Soybean Promotion Board:

John Freeman, Dumas. Replaces Thad Freeland.
Donald Morton, Jr., Des Arc. Replaces Robert Watkins.
Gary Sitzer, Weiner. Reappointment.
Rusty Smith, Des Arc. Reappointment.
Joe Thrash, Conway. Replaces Todd Allen.

These appointments expire June 30, 2015.

To the Governor’s Trauma Advisory Council:

Terry Collins, Little Rock.
Dr. Clinton Evans, Roland.
Ranzy “R.T.” Fendley, Little Rock.
Thomas Jenkins, Rogers. Replaces Robert Williams.
Dr. Charles Mabry, Pine Bluff.
Dr. Barry Pierce, Mountain View.
Jon Wilkerson, Center Ridge.

Unless otherwise noted, these are reappointments and expire July 1, 2015.


###