Share |

Governor Beebe Announces 34 Appointments to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Erna Boone, Cabot, reappointed to the Arkansas Respiratory Care Examining Committee. Appointment expires August 7, 2016.

Matthew Buchman, Paragould, to the State Marketing Board for Recyclables. Appointment expires July 31, 2017. Replaces Les Jackson.

Bobby Burns, Beebe, reappointed to the State Board of Embalmers and Funeral Directors. Appointment expires June 1, 2016.

Niki Cung, Fayetteville, reappointed to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015.

Tamika Edwards, Little Rock, to the Pulaski Technical College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2020. Replaces William Page.

David Elam, Danville, reappointed to the Arkansas Agricultural Board. Appointment expires August 18, 2017.

Wes Fowler, Huntsville, reappointed to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2017.

Ronald Harder, Little Rock, to the Interstate Commission on Education Opportunity for Military Children. Appointment expires August 15, 2017. This is a new position.

Kristin Hodge, Little Rock, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires June 20, 2016. Replaces Marilyn Nabholz.

Beverly Lyn-Cook, Little Rock, to the Arkansas Biosciences Institute Board. Appointment expires October 1, 2017. Replaces Kurt Knickrehm.

Lisa McDermott, Texarkana, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2016. Replaces Cynthia Wolfe.

Al Miller, Forrest City, to the East Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires December 31, 2014. Replaces John Stipe.

Dr. Michael Pollock, Little Rock, reappointed to the Governor’s Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015.

Eddie Schmeckenbecher, Little Rock, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2015.

Annette Watson, Lonoke, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2015.



To the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board:

Kay Forrest, Cherokee Village.
Captain Lloyd Franklin, Sr., Pine Bluff.
Brittany Parnell-Quinn, Mena.
Jerry Walsh, Magnolia.

These reappointments expire August 15, 2016.

To the Electronic Recording Commission:

Andrea Billingsley, Foreman. Reappointment.
Sharon Blout-Baker, Alma. Replaces J.T. Ferstl.
Mayme Brown, Donaldson. Replaces Phyllis Villines.
Alicia Nowotny, Clarksville. Replaces Alma Davis.
Martha Smith, Arkadelphia. Reappointment.
Laurie Westfall, Nashville. Reappointment.
Rhonda Wharton, Conway. Reappointment.
Cheryl Wilson, El Dorado. Reappointment.

These appointments expire September 1, 2015.

To the Vision 2025 Legislative Commission on the Future of Higher Education:

Dr. Donald Bobbitt, Little Rock.
Chad Brown, North Little Rock.
Denise Garner, Fayetteville.
Nate Looney, Jonesboro.
Sarah Roberson, Little Rock.
Samuel Sicard, Fort Smith.
George West, North Little Rock.

These are new positions and expire January 1, 2017.