Share |

Governor Beebe Announces 28 Appointment to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Ronald Angel, Maumelle, to the Arkansas Veterans Commission. Appointment expires October 15, 2017. Replaces Roger McClain.

Amber Bagley, Little Rock, to the Arkansas Commission for the Newborn Umbilical Cord Blood Initiative. Appointment expires September 4, 2017. Replaces Amy Stewart.

Jerry Buck, Amity, to the Clark County Quorum Court, District 8. Appointment expires December 31, 2014. Replaces Albert Dean Porter.

Ann Cash, Lake Village, reappointed to the Arkansas Natural Resources Commission. Appointment expires January 14, 2021.

Stephanie Collie, Malvern, reappointed to the Arkansas Scenic Resources Preservation Coordinating Committee. Appointment expires October 1, 2017.

Sherma Dicus, Paragould, to the Greene County Quorum Court, District 1. Appointment expires December 31, 2014. Replaces Ron Dicus.

Thomas Dupree, Jacksonville, reappointed to the Arkansas Civil War Sesquicentennial Commission. Appointment expires October 1, 2015.

Harold Evans, Little Rock, reappointed to the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2015.

Lesia Ford, West Memphis, reappointed to the Arkansas Real Estate Commission. Appointment expires December 31, 2016.

Erica Franklin, Conway, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice. Appointment expires August 15, 2016. This is a new position.

Monica Freeland, Tillar, to the Arkansas Real Estate Commission. Appointment expires December 31, 2016. Replaces Sylvester Smith.

Richmond Giles, Little Rock, reappointed to the Arkansas Commission for Juvenile Justice. Appointment expires August 15, 2016.

Bobby Glover, Carlisle, reappointed to the Board of Corrections. Appointment expires December 31, 2020.

Jay Hartman, Sr., Little Rock, to the Mosaic Templars of America Center for African-American Culture and Business Enterprise Advisory Board. Appointment expires October 31, 2017. Replaces John Flowers.

Dr. Karen Hollenbeck, Fort Smith, to the Arkansas Taskforce on Prevention through Education of Child Sexual Abuse. Appointment expires May 1, 2015. This is a new position.

Chief Sean McCall, Mount Holly, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Todd Freeman.

Amy Mattison, Jacksonville, reappointed to the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2016.

Seshardi Mohan, Ph.D., Little Rock, to the Arkansas Science and Technology Authority. Appointment expires January 14, 2017. Replaces Beverly Lyn Cook.

Dr. Corey Montgomery, Little Rock, to the Governor’s Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015. Replaces Dr. Victor Williams.

Robert “Travis” Mulhearn, Conway, to the Faulkner County Quorum Court, District 5. Appointment expires December 31, 2014. Replaces Charles Prince.

Daniel Murdaugh, North Little Rock, reappointed to the Petroleum Storage Tanks Advisory Council. Appointment expires December 31, 2017.

John Murphy, Jr., Tumbling Shoals, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2015. Replaces Roger Pearson.

George Overbey, Lamar, reappointed to the Central Interstate Low-Level Radioactive Waste Commission. Appointment expires September 29, 2015.

Ron Pitts, Hensley, reappointed to the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2016.

Bill Riley, Wynne, to the Cross County Quorum Court, District 4. Appointment expires December 31, 2014. Replaces Mike Davis.

Marlane Stakemiller, Little Rock, reappointed to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires December 31, 2016.

Brian Thomas, Benton, to the Governor’s Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015. Replaces Keith Moore.

Kent Walker, North Little Rock, to the Pulaski Technical College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Frank Scott.