Share |

Governor Beebe Announces 18 Appointment to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Staci Croom-Raley, Maumelle, reappointed to the State Board of Private Career Education. Appointment expires April 15, 2021.

Billie Dougherty, Ward, reappointed to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2018.

Mandee Harper, Malvern, to the State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2015. Replaces Eddie Miller.

Doyle Harrison, Texarkana, reappointed to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2018.

Philip Hathcock, Maumelle, to the Arkansas Education Television Commission. Appointment expires March 23, 2022. Replaces Dr. William Downs.

Wallace Hattenhauer, Little Rock, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 6. Appointment expires January 14, 2016. Replaces Chris Palmer.

Robert Hodges, Russellville, reappointed to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2018.

George “Skip” Holland, Hot Springs, reappointed to the Arkansas Education Television Commission. Appointment expires March 23, 2022.

Dr. Calvin Johnson, Pine Bluff, to the War Memorial Stadium Commission. Appointment expires January 14, 2016. Replaces Jim Hill.

Mike Long, Little Rock, to the Arkansas Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2017. Replaces Catherine Lyon.

James Mather II, Rogers, reappointed to the Arkansas Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2017.

John Miller, Cabot, to the Arkansas Science and Technology Authority. Appointment expires January 1, 2015. Replaces George Williams.

Dr. John Page, Fayetteville, reappointed to the Arkansas State Board of Health. Appointment expires December 31, 2017.

Sandra Porter, Bryant, to the Academic Facilities Review Committee. Appointment expires August 6, 2016. Replaces Wayne Gibson.

Robert Roe, Omaha, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 14. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Edward Lucas, Jr.

Archie Sanders, Pine Bluff, to the University of Arkansas at Pine Bluff Board of Visitors. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Torrance Walker.

Gary Smith, Little Rock, to the State Banking Board. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Rodney Parks.

Sean Williams, McCrory, reappointed to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires February 1, 2018.