Share |

Governor Beebe Announces 21 Appointment to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Theresa Brassfield, Blytheville, as the Mississippi County Judge, until such time as the elected county judge is physically able to resume his duties. Replaces The Honorable Randy Carney.

Dr. Lisa Christensen, Little Rock, to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2017. Replaces Millie Sanford.

Walter Fenton, Rogers, to the Arkansas Towing and Recovery Board. Appointment expires June 22, 2015. Replaces Tommy Brown.

Danny Finch, Jonesboro, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires March 17, 2016.

William Hall, Jonesboro, reappointed to the Arkansas State Board of Architects, Landscape Architects and Interior Designers. Appointment expires April 26, 2019.

Jessyka Hanna, Hot Springs, to the Amusement Ride Safety Advisory Board. Appointment expires March 1, 2018. Replaces Kirby Taylor.

Maurice Henry, Fulton, reappointed to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2019.

George Krennerich III, Jonesboro, reappointed to the Arkansas State Board of Architects, Landscape Architects and Interior Designers. Appointment expires April 26, 2019.

Suzanne Laffoon, Searcy, reappointed to the Arkansas State Board of Architects, Landscape Architects and Interior Designers. Appointment expires April 26, 2019.

Tommy Lalman, Palestine, reappointed to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2017.

Kelly Lasseigne, Little Rock, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires January 14, 2017. Replaces Lonnie Weber.

Johnny Fred Miller, Sr., Greenbrier, reappointed to the Amusement Ride Safety Advisory Board. Appointment expires March 1, 2018.

Gene Pharr, Lincoln, reappointed to the Arkansas Beef Council. Appointment expires March 30, 2017.

Sherman Rochell, Jr., Star City, reappointed to the Criminal Detention Facility Review Committee for Judicial District #11 West. Appointment expires January 14, 2018.

Elise Siegler, Scott, to the Alzheimer’s Advisory Council. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Phyllis Watkins.

James Thompson, Clarendon, reappointed to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2019.

Jeanne Tribett, Little Rock, reappointed to the Arkansas School for the Blind and Arkansas School for the Deaf Board of Trustees. Appointment expires January 14, 2019.

Paul Turchi, D.V.M., Fayetteville, to the Veterinary Medical Examining Board. Appointment expires March 1, 2019. Replaces Lyndon Tate, D.V.M.

Ellen Turner, Rogers, to the Arkansas Natural Heritage Commission. Appointment expires January 14, 2023. Replaces James “Manuel” Barnes.

Leonard Wilson-Banks II, Grady, to the Criminal Detention Facility Review Committee for Judicial District #11 West. Appointment expires January 14, 2017. Replaces Melinda Elliott.

Weldon Wynn, Star City, to the Amusement Ride Safety Advisory Board. Appointment expires March 1, 2018.