Share |

Governor Beebe Announces 18 Appointments to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Dr. Bryant Ashley, Jr., North Little Rock, to the State Board of Optometry. Appointment expires April 26, 2019. Replaces Dr. Kenneth Hubbard.

Scott Bell, Conway, reappointed to the State Emergency Response Commission. Appointment expires January 14, 2018.

Charles Blake, Little Rock, reappointed to the Daisy Gatson Bates Holiday Committee. Appointment expires January 31, 2017.

Judy Eddington, Winslow, reappointed to the Universal Newborn Hearing, Screening, Tracking and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2017.

James Freeman, Texarkana, to the Southern Arkansas University Board of Trustees. Appointment expires January 14, 2015. Replaces Ken Sibley.

Stacy Hamilton, North Little Rock, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2015. Replaces Dawn Hazlewood.

Brian Itzkowitz, Little Rock, reappointed to the State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2017.

Clementine Kelley, Little Rock, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 1, 2016. Replaces Velmarie George.

Rhonda Kimble, Little Rock, to the Arkansas Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires October 12, 2014. Replaces Shelly Ehenger.

Terry Lawler, Hot Springs, to the Children’s Behavioral Health Commission. Appointment expires August 15, 2014. Replaces Dr. Tom Kimbrell.

Sheriff Tate Lawrence, Melbourne, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Marty Moss.

Dr. Alan Lucas, Conway, to the Prescriptive Authority Advisory Committee. Appointment expires February 1, 2017. Replaces Dr. Jerry Malott.

Bobby McDaniel, Jonesboro, to the Arkansas Alternative Dispute Resolution Commission. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Phyllis Johnson.

Swan B. “Rusty” Moss, Jr., Dermott, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 31, 2018. Replaces Lynn Sickel.

Jack Robertson, Ph.D., Roland, reappointed to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2018.

Keesa Smith, Jacksonville, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2018. Replaces Breck Hopkins.

Ann Thomas, Ph.D., Vilonia, to the State Board of Private Career Education. Appointment expires April 15, 2018. Replaces Wayne Camp.

Dr. Jeremy Veteto, Fayetteville, reappointed to the Prescriptive Authority Advisory Committee. Appointment expires February 1, 2017.