Share |

Governor Beebe Announces 16 Appointment to Boards and Commissions

LITTLE ROCK - Governor Mike Beebe today announced the following appointments to boards and commissions:

Sherri Chaple, Rogers, to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires December 1, 2016. Replaces Don Keathley.

Jerri Clark, Cabot, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2015. Replaces Codie Molloy.

Mark Coffman, Atkins, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 5. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Ronald Stobaugh.

Tanif Crotts, Clarksville, to the Prevailing Wage Advisory Committee. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Tony Ellis.

Hugh Earnest, Fayetteville, to the Arkansas Natural Heritage Commission. Appointment expires January 14, 2016. Replaces Curtis Adams, Jr.

Addie Edwards, Camden, to the State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2017. Replaces Myrtle Pellow.

Mitchell Erwin, Fayetteville, to the Arkansas Home Inspector Board. Appointment expires January 26, 2016. Replaces Greg Quinney.

Benjamin Greshman, Hope, to the Emergency Medical Services Advisory Board. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Charles “Tony” Hickerson.

Dr. Anna Jarrett, Springdale, reappointed to the Prescriptive Authority Advisory Committee. Appointment expires February 1, 2017.

Judge Berlin Jones, Pine Bluff, reappointed to the Arkansas Sentencing Commission. Appointment expires May 15, 2019.

Kevin Linton, Van Buren, to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires December 1, 2016. Replaces Darrell Anderson.

Donna Lyon, Greenbrier, to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires December 1, 2014. Replaces Steve Schaeffer.

John McCord, DeWitt, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 11 East. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Eddie Lumsden.

Lisa Martin, Conway, reappointed to the Prescriptive Authority Advisory Committee. Appointment expires February 1, 2017.

Rebecca Martin, Lewisville, to the State Rehabilitation Council. Appointment expires February 1, 2015. Replaces Adren Duncan.

Sheriff Keith Slape, Compton, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2017. Replaces Sheriff Larry Sanders.

###