Press Release

Asa Arkansas's Governor

FOR IMMEDIATE RELEASE
11.02.2016

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Stacie Hipp, Pine Bluff, to the Arkansas State Board of Nursing.  Appointment expires October 1, 2020.  Replaces Sandra Priebe.

Janice Ivers, Jessieville, to the Arkansas State Board of Nursing.  Appointment expires October 1, 2020.  Replaces Cathleen Shultz.

Melanie Garner, Fort Smith, to the Arkansas State Board of Nursing.  Appointment expires October 1, 2020.  Replaces Tammy Mitchell.

Troy Galloway, Bentonville, to the Arkansas Veterans’ Commission.  Appointment expires October 15, 2021.  Replaces David Bramlett.

Gary Profit, Bentonville, to the Arkansas Veterans’ Commission.  Appointment expires October 15, 2021.  Replaces Harlie Treat.

Margaret Mary Wolf, Rogers, to the Arkansas Veterans’ Commission.  Appointment expires October 15, 2021.  Replaces Brenda Simpson.

Lori Kumpuris, Cammack Village, to the Sex Offender Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2020. Reappointment.

Dana Watson, Springdale, to the Sex Offender Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2020. Reappointment.

Billy Burris, Little Rock, to the Sex Offender Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2020. Reappointment.

John Jordan, Bryant, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2019. Reappointment.

Timothy Stuckey, Sheridan, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2019. Reappointment.

Travis Dover, Mountain Home, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2019. Replaces Robert Medford.

Michael Cossey, North Little Rock, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2019. Reappointment.

Jeffrey Pritchett, Texarkana, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2019. Replaces James Grimes.

Elizabeth Lincicome, Sherwood, to the State Board of Registration for Professional Geologists. Appointment expires October 1, 2021. Replaces David Hopkins.

Ann Brown, Texarkana, to the Garland Levee District Board of Directors. Appointment expires October 1, 2021. Reappointment.

Ferrel Heigle, Fouke, to the Garland Levee District Board of Directors. Appointment expires October 1, 2021. Reappointment.

Lawrence Huff, Texarkana, to the Garland Levee District Board of Directors. Appointment expires October 1, 2021. Reappointment.

Judy Watson, Hope, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities.  Appointment expires December 1, 2021.  Reappointment.

Katherine Donoven, Sherwood, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities.  Appointment expires December 1, 2021.  Reappointment.

Maria Villagran, Lowell, to the Arkansas Governor’s Council on Developmental Disabilities.  Appointment expires December 1, 2021.  Reappointment.

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3612)