Press Release

Asa Arkansas's Governor

FOR IMMEDIATE RELEASE
02.14.2017

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Ann Hudson, Forrest City, to the Board of Trustees of East Arkansas Community College. Appointment expires December 31, 2022. Reappointment.

Willie Smith, Forrest City, to the Board of Trustees of East Arkansas Community College. Appointment expires December 31, 2022. Reappointment.

Rausch Hodges, Forrest City, to the Board of Trustees of East Arkansas Community College. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Frederick McCollum.

Al Miller, Forrest City, to the Board of Trustees of East Arkansas Community College. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Steve Hollowell.

Gary Griffis, El Dorado, to the Board of Trustees of South Arkansas Community College. Appointment expires December 31, 2022. Reappointment.

Melissa Jerry, El Dorado, to the Board of Trustees of South Arkansas Community College. Appointment expires December 31, 2022. Replaces James Stephen Cameron.

Kerri Brown, El Dorado, to the Board of Trustees of South Arkansas Community College. Appointment expires December 31, 2022. Replaces David Ross.

Tom Denniston, Scott, to the Arkansas Economic Development Council. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Mary Beth Brooks.

Gary Sewell, El Dorado, to the Arkansas Economic Development Council. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Jack McNulty.

Tracey Rancifer, Little Rock, to the Arkansas Economic Development Council. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Steve Ronnel.

Richard Barrows, Springdale, to the Arkansas Economic Development Council. Appointment expires January 14, 2019. Replaces Philip Taldo.

Carl Miller, Jr., Little Rock, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Rachel Golden, Little Rock, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Donna Jones.

Doug Akin, Little Rock, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

Jeffery Moore, Sherwood, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

Butch Rice, Beebe, to the Arkansas Racing Commission. Appointment expires January 14, 2022. Replaces Jimmie McKissack.

Damon Jackson, Garfield, to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires January 14, 2021. Reappointment.

William Remy, Booneville, to the Liquefied Petroleum Gas Board. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Pete Strozier.

Roy Reaves, Russellville, to the Arkansas Natural Resources Commission. Appointment expires January 14, 2024. Replaces Michael Carter.

Robert Howell, Searcy, to the Advisory Committee on Petroleum Storage Tanks. Appointment expires December 31, 2020. Replaces David Zakrzewski.

Jeffery Rutledge, Newport, to the Arkansas Waterways Commission. Appointment expires January 14, 2024. Replaces Gay Lacy.

David Lumbert, Maumelle, to the Arkansas Geological Survey. Appointment expires January 14, 2024. Reappointment.

Alice Eastwood, Bentonville, to the Arkansas Ethics Commission. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Robert E. McCormack.

Robert Ellerd, Malvern, as a Justice of the Peace for the Hot Spring County Quorum Court, District 3. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Wade Overturf.

Gary Wofford, Jr., Delight, as a Justice of the Peace for the Pike County Quorum Court, District 4. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Ed Jones.

William Burnett, Rogers, as a Justice of the Peace for the Benton County Quorum Court, District 5. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Kevin Harrison.

Barney Hayes, Rogers, as a Justice of the Peace for the Benton County Quorum Court, District 3. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Mary Jane Comstock.

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3612)