News & Media

Press Releases

« Go Back

For Immediate Release

06.02.2015

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments, including appointments to the Arkansas Workforce Development Board (Act 907/SB 791), which replaced the Arkansas Workforce Investment Board:

Arkansas Workforce Development Board:

Chairman Charles Clark, Louann
Tom Anderson, Roland
Dr. Chad Bishop, Springdale
Scott Bull, Fayetteville
Melissa Hanesworth, Fort Smith
Diane Hilburn, Little Rock
Randy Hopper, Flippin
Abby Houseworth, Blytheville
Dean Inman, Paragould
Bart Langley, Russellville
Holley Little, Benton
Michael Newcity, Fort Smith
Jerry Riley, Pine Bluff
Gary Sams, Morrilton
Robert Thorne, Marion
Lindsey Brown, North Little Rock
Alan Hughes, Bismark
Karen Breashears, Arkadelphia
Brian Itzkowitz, Little Rock
Dr. Brett Powell, Little Rock
Johnny Key, Little Rock

Other Appointments:

Robert Neal, Jonesboro, to the Arkansas Home Inspector Registration Board.  Appointment expires January 26, 2017.  Replaces Lowell Coomer.

Anthony Utsey, Hot Springs, to the Arkansas Home Inspector Registration Board.  Appointment expires January 26, 2017.  Reappointment.

Mayor Michael Gaskill, Paragould, to the Arkansas Local Police and Fire Retirement System Board of Trustees.  Appointment expires January 1, 2019.  Reappointment.

Zach McClendon, Monticello, to the State Banking Board.  Appointment expires December 31, 2019.  Replaces Marcus McCain.

Dr. William Rutledge, Little Rock, to the Arkansas State Medical Board.  Appointment expires December 31, 2020.  Replaces Harold Betton.

Honorable David Hudson, Fort Smith, to the Board of Trustees of the Arkansas Public Employees’ Retirement System.  Appointment expires March 9, 2021.  Replaces Audrey Jacobs.

Barry Phillips, Jonesboro, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training.  Appointment expires January 14, 2018.  Replaces Alonza Jiles.

Dr. Daniel Hennessey, Little Rock, to the Baby Sharon’s Children’s Catastrophic Illness Grant Program Advisory Committee.  Appointment expires May 1, 2019.  Reappointment.

John Cooley, Fort Smith, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority.  Appointment expires January 14, 2019.  Replaces Art Morris.

Duncan Baird, Rogers, to the Governing Board of the Streamlined Sales Tax Administrative Act.  Appointment expires at the Will of the Governor.  Replaces Mary Cameron.

John Brown III, Siloam Springs, to the Arkansas Educational Television Commission.  Appointment expires March 23, 2023.  Replaces Ronnie Williams.

Stacy DeJarnette, White Hall, to the Old State House Commission.  Appointment expires March 19, 2024.  Reappointment.

William Anderson, DeValls Bluff, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 17.  Appointment expires January 14, 2019.  Replaces Donald Guess.

Michael Mayton, Little Rock, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission.  Appointment expires April 1, 2020.  Reappointment.

Charlene Reed, Marianna, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission.  Appointment expires at the Will of the Governor.  Replaces Margaret Schueck.

Georg Andersen, Conway, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission.  Appointment expires at the Will of the Governor.  Replaces Wayne Cranford.

Thomas Ferstl, Little Rock, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board.  Appointment expires January 15, 2018.  Replaces Burney Lightle.

Scott McKennon, Morrilton, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board.  Appointment expires January 15, 2018.  Replaces Rhona Weaver.

Cary Matthews, Jonesboro, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board.  Appointment expires January 15, 2018.  Replaces Robert Costner.

Peter Prutzman, Arkadelphia, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board.  Appointment expires January 15, 2018.  Reappointment.

Jammy Turner, Gillett, to the State Plant Board.  Appointment expires March 17, 2017.  Replaces Richard Bransford.

Kyle Baltz, Pocahontas, to the State Plant Board.  Appointment expires March 17, 2017.  Replaces Terry Dabbs.

Ray Vester, Stuttgart, to the State Plant Board.  Appointment expires March 17, 2017.  Reappointment.

Darrel Kester, Pocahontas, as a Constable of the Randolph County Shiloh Precinct.  Appointment expires December 31, 2016.

Joe Lewis, Blytheville, as a Justice of the Peace of the Mississippi County Quorum Court District 7.  Appointment expires December 31, 2016.  Replaces Hattie Middlebrook.

Timothy Harvey, Brinkley, as a Justice of the Peace of the Monroe County Quorum Court District 4.  Appointment expires December 31, 2016.  Replaces Michael Edwards.

Sharon Lawson, Wynne, as a Justice of the Peace of the Cross County Quorum Court District 7.  Appointment expires December 31, 2016.  Replaces Mike Curtner.

Mark Overturf, Arkadelphia, as a Justice of the Peace of the Clark County Quorum Court District 2.  Appointment expires December 31, 2016.  Replaces Mac Neel.

James Davis, Ozark, as a Justice of the Peace of the Franklin County Quorum Court District 1.  Appointment expires December 31, 2016.  Replaces Paul Schaffer.

Bob Estes, Fayetteville, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-15-197 Seeco, Inc. n/k/a SWN Production (Arkansas), Inc. v. Eldridge Snow.  Replaces Justice Karen Baker.

Michael Scott Willhite, Jonesboro, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-15-197 Seeco, Inc. n/k/a SWN Production (Arkansas), Inc. v. Eldridge Snow.  Replaces Justice Paul Danielson.

Bob Estes, Fayetteville, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-15-198 Seeco, Inc. n/k/a SWN Production (Arkansas), Inc. v. Sara Stewmon.  Replaces Justice Karen Baker.

Michael Scott Willhite, Jonesboro, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-15-198 Seeco, Inc. n/k/a SWN Production (Arkansas), Inc. v. Sara Stewmon.  Replaces Justice Paul Danielson.

Terry Pool, Fayetteville, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CR-15-3 Jimmy Paul Pickle v. State of Arkansas.  Replaces Justice Robin Wynne.

Sean Keith, Rogers, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-13-919 John K. Kelly v. Christian Snowden Kelly.  Replaces Justice Robin Wynne.

Chalk Mitchell, West Helena, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.  CV-14-1072 In the Matter of the Estate of John M. Fulmer, Deceased, David Patton, William Patton and Mary Jones v. Dorothy Fulmer.  Replaces Justice Paul Danielson.

©2018 State of Arkansas. All Rights Reserved.