News & Media

Press Releases

« Go Back

For Immediate Release

10.14.2016

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Lloyd Freeman Wish, Clarksville, to the Academic Facilities Review Board. Appointment expires August 6, 2019. Replaces Sandra Porter.

Daniel Barnes, Fayetteville, to the Academic Facilities Review Board. Appointment expires August 6, 2018. Replaces Brad Hammond.

Mary Ann Winter Herring, Humphrey, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Appointment expires August 7, 2019. Replaces Dr. Erna Boone.

Dr. Patricia Knott, Conway, to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires June 30, 2021. Replaces J. Lacey.

Michael Lindsey, Fayetteville, to the Career Education and Workforce Development Board. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Dr. Steven Collier.

Dr. Justin Moore, Searcy, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 1, 2018. Replaces Dr. Penny Willmering.

Sharon Vogelpohl, Little Rock, to the Prescription Drug Monitoring Program Advisory Committee. Serves at the Will of the Governor. Replaces Curt Bradbury.

Dr. Joseph Thaddeus “Thad” Beck, Fayetteville, to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires December 31, 2019. Reappointment.

Katherine Beck, White Hall, as the Director of the Office of State-Federal Relations. Serves at the pleasure of the Governor. Replaces Alison Williams.

Griffin Golleher, Carlisle, to the Arkansas Milk Stabilization Board. Appointment expires September 12, 2020. Replaces Bette Nicholson.

William Anglin, Bentonville, to the Arkansas Milk Stabilization Board. Appointment expires September 12, 2021. Replaces Mike Fisher.

Travis Senter, Osceola, to the Arkansas Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2020. Reappointment.

Matthew Hyneman, Jonesboro, to the Arkansas Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Pace Hindsley, Marvell, to the Arkansas Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Richard Bransford, Lonoke, to the Arkansas Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2020. Replaces Laudies Brantley.

Marie Bane, Magnolia, to the Arkansas State Board of Sanitarians. Appointment expires June 30, 2018. Replaces April Jones.

Dr. Lenora Newsome, Smackover, to the Arkansas State Board of Pharmacy. Appointment expires June 30, 2022. Reappointment.

Sam Whitaker, Monticello, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2020. Replaces Dewayne Chappell.

Landon Pool, Lonoke, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2020. Replaces Margie Saul.

Jennifer James, Newport, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2020. Replaces David Choate.

Lonnie Cagle, Conway, to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires April 1, 2018. Replaces Richard Sims.

Kristi Davis, Little Rock, to the Governor’s Advisory Commission on National Service and Volunteerism. Appointment expires February 12, 2017. Replaces Denver Landers.

James Floyd, Hardy, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2020. Replaces James Miller.

Matthew Hodges, Perryville, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Robert Hodges.

William Vines, Fort Smith, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Dale Carter.

Rickey Joyner, Morrilton, to the Professional Bail Bond Company and Professional Bail Bondsman Licensing Board. Appointment expires September 30, 2023. Reappointment.

D. Brian Todd, White Hall, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2019. Replaces James Davis.

William Green Jr., Cabot, to the Residential Contractors Committee. Appointment expires October 1, 2019. Reappointment.

John Hales, Rogers, to the Residential Contractors Committee. Appointment expires October 1, 2019. Replaces Todd Wilcox.

Taylor Wynn, Berryville, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2020. Reappointment.

Matthew Charton, Morrilton, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2020. Replaces Glen Dabney.

Scott Foster, Benton, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2020. Replaces Randy Everett.

Judge Rickey Bowman, Ozark, as a Special Judge in the County Court of Conway County, Arkansas. CCR 2016-1 Henry Jones and Kay Jones, husband and wife vs. John Earl and Suzanne Earl, husband and wife. Replaces Conway County Judge Jimmy Hart, who has disqualified himself from the case.

Jay Scholtens, Jonesboro, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-16-144 Marilyn Curry Troutman v. Ronald Troutman.  Replaces Justice Courtney Hudson Goodson, who has disqualified herself from the case.

David Hogue, Conway, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-16-144 Marilyn Curry Troutman v. Ronald Troutman. Replaces Justice Robin F. Wynne, who has disqualified himself from the case.

Lauren Heil, North Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-16-435 Samuel A. Perroni v. David Sachar, Executive Director. Replaces Justice Rhonda Wood, who has disqualified herself from the case.

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3612)

©2018 State of Arkansas. All Rights Reserved.