News & Media

Press Releases

« Go Back

For Immediate Release

10.27.2017

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Dr. Richard Smith, North Little Rock, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires September 1, 2022. Replaces Dr. Robert Carter.

Erika Thomas, Conway, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires September 1, 2021. Replaces Jennifer Lamb.

James Burr, Farmington, to the Nutrient Water Quality Trading Advisory Panel. Appointment expires June 8, 2019. Reappointment.

John Pennington, Springdale, to the Nutrient Water Quality Trading Advisory Panel. Appointment expires June 8, 2019. Replaces James Mardis.

Heath Tibbs, Jonesboro, to the Arkansas Towing and Recovery Board. Appointment expires June 22, 2020. Reappointment.

Deana Infield, Fort Smith, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Appointment expires August 17, 2022. Replaces Jeremy Watson.

Denton Woods, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Appointment expires August 17, 2022. Replaces Lloyd Franklin.

Scott Gann, North Little Rock, to the State Fire Prevention Commission. Appointment expires July 18, 2020. Replaces Charles Butler.

Marc Lowery, Harrison, to the State Fire Prevention Commission. Appointment expires July 18, 2020. Reappointment.

Ben Hammond, Sheridan, to the State Fire Prevention Commission. Appointment expires July 18, 2020. Replaces Pamela Richard.

Thomas Washington, Jacksonville, to the HVACR Licensing Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Bill Reid, Conway, to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires September 1, 2022. Reappointment.

Matt White, Russellville, to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires September 1, 2022. Reappointment.

Bill Roachell, Conway, to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires September 1, 2019. Reappointment.

David Brazeale, Sparkman, to the Ouachita River Commission. Appointment expires September 1, 2024. Replaces Vickey Selman.

Dr. Tim Knight, Arkadelphia, to the Ouachita River Commission. Appointment expires September 1, 2024. Replaces Don Chaney.

David Richardson, Camden, to the Ouachita River Commission. Appointment expires September 1, 2024. Reappointment.

Doug Harton, Monticello, to the Arkansas Natural Heritage Commission. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Christian Ashcraft.

Gregg Garner, Lake City, to the Boll Weevil Eradication Foundation. Appointment expires July 1, 2021. Reappointment.

Terry Walker, Little Rock, to the Boll Weevil Eradication Foundation. Appointment expires July 1, 2020. Reappointment.

Leslie Davis, Little Rock, to the State Board of Registration for Professional Geologists. Appointment expires October 1, 2022. Replaces Dr. Jess Porter.

Jarrod Zweifel, Cammack Village, to the State Board of Registration for Professional Geologists. Appointment expires October 1, 2022. Replaces Linda Hanson.

Frederic Simon, Conway, to the Arkansas Milk Stabilization Board. Appointment expires September 12, 2022. Reappointment.

Lisa Douglas, Forrest City, to the Compliance Advisory Panel. Appointment expires August 1, 2021. Newly created board.

Mayor Douglas Kinslow, Greenwood, to the Compliance Advisory Panel. Appointment expires August 1, 2021.

Robert Barnes, Texarkana, to the Garland Levee District Board of Directors. Appointment expires October 1, 2023. Reappointment.

Floyd Hicks, Doddridge, to the Garland Levee District Board of Directors. Appointment expires October 1, 2023. Reappointment.

Regina Walker, Mena, to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2019. Reappointment.

Chris Villines, Benton, to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces The Honorable Wesley Fowler.

Tareneh Manning, Fayetteville, to the Arkansas Natural and Cultural Resources Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Terry Coberly.

Curt Clark, Bentonville, to the Professional Bail Bond Company and Professional Bail Bondsman Licensing Board. Appointment expires September 30, 2024. Reappointment.

Daisy Duerr, Ozark, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2020. Replaces Jessica Sabin.

Haley Jones, Jonesboro, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2019. Replaces Linda Thompson.

Dr. Jaya Nair, Little Rock, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2019. Replaces Kristin Hodge.

Joyce Wood, Pearcy, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2019. Reappointment.

Marsha Partney, Mountain Home, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2020. Replaces Dr. Kathy Pillow-Price.

Yolanda Green, Little Rock, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2021. Reappointment.

Lance Lindow, Benton, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2021. Reappointment.

Rachel Sims, Little Rock, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2021. Replaces Terri Imus

Ronald Angel, Maumelle, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2022. Reappointment.

Mary Erdman, Hot Springs Village, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2022. Replaces Rex Roark.

David Major, Alma, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2018. Replaces Robert Schoenborn.

Col. Ingram Philips, Fairfield Bay, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2022. Replaces Col. Charles Henry.

Jason Hendren, Bentonville, to the Arkansas History Commission. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Robert Sherer.

Gerald Canada, Bryant, to the Martin Luther King, Jr. Commission. Appointment expires September 1, 2018. Replaces Phillip Kaplan.

Andy Montgomery, Batesville, to the Martin Luther King, Jr. Commission. Appointment expires September 1, 2021. Reappointment.

Dr. Cody Decker, Roland, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2021. Replaces Dr. Jackson Cothren.

Dr. John Dennis, Monticello, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2021. Replaces Dr. Margaret McMillan.

Amy Whitehead, Conway, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2021. Reappointment.

LeDante Walker, Hot Springs, to the Arkansas Spinal Cord Commission. Appointment expires January 14, 2026. Replaces Jon Wilkerson.

Andrea Allen, Jonesboro, to the Arkansas Tobacco Settlement Commission. Appointment expires October 1, 2021. Replaces Dr. Susan Hanarahan.

Robert Wright, Batesville, to the Board of Trustees of Ozarka Technical College. Appointment expires July 1, 2024. Replaces Jack Yancey.

Florance Brown, Colt, as a Justice of the Peace for the St. Francis County Quorum Court, District 6. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Justin Marquis.

Damon Slinkard, Trumann, as a Justice of the Peace for the Poinsett County Quorum Court, District 5. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Gary Anderson.

Jimmy Dale Milam, Maynard, as a Justice of the Peace for the Randolph County Quorum Court, District 6. Appointment expires December 31, 2018.

Elby Lambert, Pocahontas, as a Justice of the Peace for the Randolph County Quorum Court, District 3. Appointment expires December 31, 2018.

Randy Staley, Ward, as a Justice of the Peace for the Lonoke County Quorum Court, District 2. Appointment expires December 31, 2018. Replaces B.J. Weathers.

Johnny Horton, Marshall, as a Justice of the Peace for the Searcy County Quorum Court, District 5. Appointment expires December 31, 2018. Replaces J. Donald Ragland.

Bill Rawls, Crossett, as a Justice of the Peace for the Ashley County Quorum Court, District 11. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Frank Rawls.

Michelle Huff, Evening Shade, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.CR-17-260 Richard Conte v. State of Arkansas. Replaces Justice Rhonda K. Wood, who has disqualified herself from the case.

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3642)

©2018 State of Arkansas. All Rights Reserved.