News & Media

Press Releases

« Go Back

For Immediate Release

11.21.2018

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

John Allison, Conway, to the Arkansas State Police Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Reappointment.

Benny Magness, Gassville, to the Board of Corrections.  Appointment expires December 31, 2025.  Reappointment.

Todd Smith, Magnolia, to the State Banking Board.  Appointment expires December 31, 2019.  Replaces Zach McClendon.

Roy Ragland, Little Rock, to the Board of Visitors for the University of Arkansas-Pulaski Technical College.  Appointment expires July 1, 2025.  Replaces Mary Jane Rebick.

Jo Ann Campbell, Fort Smith, to the State Library Board.  Appointment expires October 18, 2025.  Reappointment.

Dr. Garrett Taylor, Pine Bluff, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires September 1, 2023. Replaces Dr. Drew Toole.

Karrie Jamison, Nashville, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires September 1, 2022. Replaces Donna White. 

Marcia Cook, Sherwood, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires September 1, 2023. Replaces Nancy Dunlap. 

Scott Bull, Fayetteville, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2022. Reappointment. 

Jeff Griffin, Little Rock, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2022. Reappointment. 

Karen Breashears, Arkadelphia, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2022. Reappointment. 

Rebecca Ives, Camden, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2022. Replaces Bart Langley.

Randy Henderson, Blytheville, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2022. Replaces Bob East. 

Mike Rogers, Summers, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2020. Replaces Charles Clark. 

Paul Rivera, Maumelle, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2019. Replaces Michael Newcity. 

Marcy Doderer, Little Rock, to the Arkansas Workforce Development Board. Appointment expires May 1, 2019. Replaces Rod Loy.

Gina Radke, Sherwood, to the Career Education and Workforce Development Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Michael Garner, Hensley, to the Career Education and Workforce Development Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment. 

Stacy Gunderman, Batesville, to the Career Education and Workforce Development Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Michael Watson, Ash Flat, to the Board of Trustees of Ozarka Technical College. Appointment expires June 30, 2025. Replaces Darla York.

Daniel Barnes, Fayetteville, to the Academic Facilities Review Board. Appointment expires August 6, 2021. Reappointment.

Jeffrey Marcussen, Little Rock, to the Academic Facilities Review Board. Appointment expires August 6, 2021. Reappointment. 

Cheryl Edwards, Fort Smith, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment.

Lenora Erickson, Pearcy, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment. 

Dr. Rick Grace, Springdale, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 31, 2020. Reappointment. 

Dr. Richard Emmel, Little Rock, to the Baby Sharon’s Children’s Catastrophic Illness Grant Program Committee. Appointment expires May 1, 2022. Reappointment.

Sam Angel, II, Lake Village, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2022. Replaces Joan Cash. 

Jerry Christie, Nashville, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2022. Replaces David Wilson.

Ryan Anglin, Bentonville, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2022. Replaces Frederic Simon.

Brent Butler, Siloam Springs, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires August 15, 2022. Replaces Bruce Jackson. 

Dr. Anthony Bucolo, Little Rock, to the Firefighter Benefit Review Panel. Appointment expires May 6, 2019. Replaces Dr. Amy Cleveland.

Vicki Howard, Clarksville, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2021. Replaces Jerry Richards.

Woody Freeman, Jonesboro, to the Arkansas Educational Television Commission. Appointment expires March 23, 2026. Replaces Dr. W. Andrew Fulkerson. 

Linda Craig, Fayetteville, to the Professional Bail Bond Company and Professional Bail Bondsman Licensing Board. Appointment expires September 30, 2025. Replaces Phyllis Worley. 

Michael Flagg, Little Rock, to the Arkansas Milk Stabilization Board. Appointment expires September 12, 2023. Reappointment. 

Judge Jessica Gunter, Nashville, as Pike County District Court Judge. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Judge Dana Stone.

Judge Barbara Griffin, Newport, as Woodruff County District Court Judge. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Judge John D. Eldridge, III

Colleen Briney, Fayetteville, as a Justice of the Peace for the Washington County Quorum Court, District 11. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Joseph Kicklak. 

Damon Tyler, Lepanto, as a Justice of the Peace for the Poinsett County Quorum Court, District 10. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Larry Steakley. 

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3642)

©2018 State of Arkansas. All Rights Reserved.