News & Media

Press Releases

« Go Back

For Immediate Release

08.12.2019

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Laura Abbott, Cabot, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Reappointment.

Judge Blake Batson, Arkadelphia, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Replaces Judge Vicki Cook.

Lisa Channell, Benton, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission.  Term expires July 1, 2021. Reappointment.

Major Jeffrey Drew, Sherwood, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2024. Replaces Deborah Roark.

Dorinda Edmisten, Clarksville, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2020. Reappointment.

Dr. Karen Farst, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Reappointment.

Tess Fletcher, Conway, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2023. Replaces Stacey McKeown.

Gracie Gonner, West Helena, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2021. Reappointment.

Dr. Sufna John, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2024. Replaces Larry Combs.

Will Jones, North Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2023. Replaces Avis Lane.

Courtney Leach, Conway, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2024. Replaces Eddie Schmeckenbecher.

Suzanne Ritter Lumpkin, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2020. Replaces Lott Rolfe.

Mischa Martin, Sherwood, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2023. Replaces Cecile Blucker.

Melanie Mata, Jonesboro, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2024. New Position.

Carol Maxwell, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2021. Replaces Susan Waggener.

Elizabeth Pulley, Little Rock, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Replaces Karl Mounger.

Sheriff Scott Sawyer, Mena, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2021. Replaces Cory Sanders.

Cristy Sellers, Alexander, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2020. Replaces Patricia Scott.

Nathan Smith, Bentonville, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2020. Replaces Christina McQueen.

Judge John Threet, Fayetteville, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2021. Replaces Judge David Reynolds.

Jimmy Turnbow, Monette, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2023. Replaces Kristin Pawlik.

Dr. Karen Worley, Sherwood, to the Arkansas Child Abuse/Rape/Domestic Violence Commission. Term expires July 1, 2022. Reappointment.

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3642)

©2019 State of Arkansas. All Rights Reserved.