News & Media

Press Releases

« Go Back
For Immediate Release 04.16.2020

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Judge Mark Pate, Searcy, as Circuit Judge of the Seventeenth Judicial District, Division 2.  Appointment begins May 1, 2020, and expires December 31, 2020.  Replaces Judge Robert Edwards.

Judge-elect Eric Kennedy, Des Arc, as State District Court Judge of the Twenty-Third District, Division 1.  Appointment begins May 1, 2020, and expires December 31, 2020.  Replaces Judge Mark Pate.

Judge Keith Caviness, Plainview, as District Judge for the Northern District of Yell County.  Appointment expires December 31, 2020.  Replaces Judge Carol Collins.

Blair Allen, Little Rock, to the State Parks, Recreation, and Travel Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Replaces Bill Barnes.

Bob Connell, Fairfield Bay, to the State Parks, Recreation, and Travel Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Replaces Bob Knight.

Molly Jackson, Blytheville, to the State Parks, Recreation, and Travel Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Replaces Cindy Smith.

Mike Wilson, Little Rock, to the State Parks, Recreation, and Travel Commission.  Appointment expires January 14, 2026.  Reappointment.

Amy Arnone, Cabot, to the State Council for the Interstate Compact on Educational Opportunity for Military Children. Appointment expires August 15, 2022. Replaces Ronald Harder.

Donald Morton, Jr., Des Arc, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Joy Blankenship, Pine Bluff, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2027. Reappointment.

Steven Blackwood, Little Rock, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Nelson Driver.

Timothy Atkinson, White Hall, to the Arkansas State Board of Athletic Training.  Appointment expires January 14, 2023.  Reappointment.

Joe Mounts, Ozark, to the Technology Equipment Revolving Loan Fund Committee. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Scott Jones.

Mary Jean Campo, Hot Springs, to the Technology Equipment Revolving Loan Fund Committee. Appointment expires June 30, 2022. Replaces April Hamilton.

Allen Trammell, Alexander, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2022. Reappointment. 

William McBride, Benton, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2022. Reappointment. 

Daniel Burkhead, Benton, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2022. Replaces Wayne Pace.

Mark Taylor, Hector, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Deb Tackett.

Tiffany Sharp, Brookland, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Ava Coleman.

Dr. Cheri Smith, Searcy, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Glenda Ezell.

Matthew Hyneman, Jonesboro, to the Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2023. Reappointment.

Pace Hindsley, Marvell, to the Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2023. Reappointment.

Scott Bray, Alexander, to the Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2020. Replaces Butch Calhoun.

Ed Vance, Benton, to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2023. Reappointment.

Sandra Jackson, Maumelle, to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2022. Reappointment. 

Warner Smith, Smackover, to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2022. Reappointment.

Tyler Steele, Bentonville, to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2023. New Position.

Terrance Scott, Cotton Plant, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Jackie Prince.

Blake Swears, Carlisle, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Kenneth Clark, Newport, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Tony Schwarz, Weiner, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

David Wallace, Jr., Crawfordsville, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Dr. Charles Bower, Springdale, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2022. Reappointment. 

Dr. Hillary Jones, Jonesboro, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Nannette Nicholson. 

Dr. Jennifer Rigsby, Maumelle, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2022. Reappointment. 

Dr. Rachel Glade, Fayetteville, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Judith Eddington.

Dr. Tammy Vanover, Little Rock, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2023. Reappointment. 

Una Carroll, North Little Rock, to the Universal Newborn Hearing Screening, Tracking, and Intervention Advisory Board. Appointment expires January 14, 2022. Reappointment.

Dr. Cassondra Williams-Stokes, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2023. Reappointment. 

Thomas Connell, Hope, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2023. Reappointment. 

Dewey Graves, Jonesboro, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2023. Reappointment. 

Shannon Davis, Monette, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2023. Replaces Ezell Breedlove.

Kimberly Gatewood, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2023. New Position.

Darnell Rice, Mabelvale, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires February 1, 2023. Replaces Worthie Springer, III.

Paul Hastings, Little Rock, to the Marine Sanitation Advisory Committee. Appointment expires October 5, 2021. Reappointment. 

Tom Jones, Little Rock, to the Marine Sanitation Advisory Committee. Appointment expires October 5, 2020. Reappointment. 

Todd Gadberry, Royal, to the Marine Sanitation Advisory Committee. Appointment expires October 5, 2022. Reappointment. 

Clay Crump, Kirby, to the Marine Sanitation Advisory Committee. Appointment expires October 5, 2021. Reappointment. 

Amanda Furgerson, Damascus, to the Marine Sanitation Advisory Committee. Appointment expires October 5, 2022. Replaces Kevin Lorenz. 

Scott Bramlett, Clinton, to the Marine Sanitation Advisory Committee. Appointment expires October 5, 2020. Replaces Scott Landers. 

Christopher Sanborn, Mountain Home, to the Marine Sanitation Advisory Committee. Appointment expires October 5, 2021. Reappointment.

Dr. Toby Vancil, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2023. Replaces James Meserow.

Daphne Gaulden, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2021. Replaces Louise Scott.

Jonathan Wilson, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2023. Replaces Carole Garner.

Dr. Rhonda Mattox, Roland, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2022. Replaces William Greenfield.

Dr. Jennifer Redmond-Knight, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2020. Replaces Wonder Lowe. 

Dr. Pebbles Fagan, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2020. Replaces Stephen Copley.

Shelly Brown, Austin, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2021. Replaces Edward Rhodes.

Jerri Clark, Cabot, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2023. Reappointment.

Chelsea Conway, Smithville, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2020. Replaces Dr. J. David Busby.

Ruthie Johnson, Pine Bluff, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires October 1, 2023. Replaces Jerry Lewis.

MEDIA CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov)

©2020 State of Arkansas. All Rights Reserved.