Press Release

Asa Arkansas's Governor

FOR IMMEDIATE RELEASE
03.01.2018

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Miles Goggans, Little Rock, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2022. Reappointment. 

Rusty Moss, Dermott, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2022. Reappointment. 

Dr. Samuel Atcherson, Little Rock, to the Board of Trustees of the Arkansas School for the Blind and the Arkansas School for the Deaf. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Dr. Douglas Watson.

Timothy Barnes, Clinton, to the Board of Visitors for the Arkansas School for Mathematics, Sciences, and the Arts. Appointment expires January 14, 2025. Reappointment.

Dr. Zachary Ward, North Little Rock, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Dr. Jayme Pultro. 

Quincy McKinney, Conway, to the Arkansas Public Defender Commission. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Jerry Larkowski.

Blake Montgomery, Hope, to the Arkansas Public Defender Commission. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Eugene Bramblett.

Chief Hayes Minor, Bentonville, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Chief Kirk Lane.

Teresa Belew, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Dr. Rob Covington.

Dr. Sara Jones, Sherwood, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Dr. Marvin Covey. 

John Davis, Monticello, to the Arkansas Rural Development Commission. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Jamie Pafford-Gresham.

Martha McCaskill, Carlisle, to the Arkansas Rural Development Commission. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Phyllis Gordon. 

Brent Keener, Waldron, to the Arkansas Rural Development Commission. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Lonnie Turner. 

Butch Prunty, Blytheville, to the Arkansas Rural Development Commission. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Glenn Priebe. 

Thomas Marsh, Fort Smith, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires January 14, 2025. Reappointment. 

Chief Ricky Wingard, White Hall, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires January 14, 2025.

Barry Phillips, Jonesboro, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires January 14, 2025. Reappointment. 

Chief Bob Harrison, Texarkana, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires January 14, 2025. Reappointment. 

Steve Cranford, Sims, to the Contractors Licensing Board. Appointment expires December 31, 2022. Reappointment. 

Reverend Tyrone Broomfield, Jacksonville, to the Board of Corrections. Appointment expires December 31, 2024. Reappointment. 

Lt. Col. Jeffrey Wood, Maumelle, as the State Judge Advocate for the Arkansas National Guard. Appointment expires at the Will of the Governor. Replaces Col. C. Jason Carter. 

William Brewer, III, Paragould, to the Arkansas Natural Resources Commission. Appointment expires January 14, 2025. Replaces Don Richardson. 

Randy Fore, Mountain Home, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2020. Reappointment. 

Dillard Martin, Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2020. Reappointment. 

Mark Oyler, Rogers, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2020. Reappointment. 

Christopher Lowry, El Dorado, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2020. Replaces Dr. Matthew Taylor. 

Dr. Lee Lane, Paris, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority. Appointment expires January 14, 2022. Replaces Dr. Richard Burnett.

Denise Sweat, McCaskill, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority. Appointment expires January 14, 2022. Reappointment. 

Adam Davis, Marianna, to the Arkansas Board of Podiatric Medicine. Appointment expires August 31, 2019. Reappointment. 

Dr. John Robinette, Sheridan, to the Arkansas Board of Podiatric Medicine. Appointment expires August 31, 2020. Reappointment. 

Dr. Laurel Tait, Little Rock, to the Arkansas Board of Podiatric Medicine. Appointment expires August 31, 2019. Replaces Dr. Alex Dellinger. 

Staci Croom-Raley, Little Rock, to the Commission for Parent Counsel. Appointment expires December 31, 2023. 

Alex Gray, Little Rock, to the Commission for Parent Counsel. Appointment expires December 31, 2021. 

Kelly Browe Olson, Little Rock, to the Commission for Parent Counsel. Appointment expires December 31, 2022.

Jonathan Askins, Sherwood, to the Data and Transparency Panel. Appointment expires at the Will of the Governor. 

Dennis Massey, Mount Ida, as a Justice of the Peace for the Montgomery County Quorum Court, District 3. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Lydon “Barry” Spivey. 

Jazzmine Allen, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2020. Reappointment. 

Judge Wiley Branton, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2019. Reappointment. 

Haley Burks, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2020. Reappointment. 

Megon Bush, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2020. 

Capt. Belinda Cosgrove, Hot Springs, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2018. 

Stephen Cuffman, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2020. 

Luke Flesher, North Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2019. Reappointment. 

Lloyd Franklin, Pine Bluff, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2019. Reappointment. 

Donnell Hegler, El Dorado, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2019. Reappointment. 

Kevin Hunt, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2018. 

Edward Holcomb, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2019. Reappointment. 

Regina Taylor, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2020. Reappointment. 

David Tanner, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2019. Reappointment. 

Sharon Smith, Hot Springs, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2019. Reappointment. 

Victor Pulido-Rojas, De Queen, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2019. Reappointment. 

Linda Walker, Ashdown, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2018. 

Reginald Watson, Little Rock, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2018. 

Lonnie Watts, Fort Smith, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2018. 

LaTasha Woods, Pine Bluff, to the Arkansas Coalition for Juvenile Justice Board. Appointment expires August 1, 2020. 

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3642)