News & Media

Press Releases

« Go Back

For Immediate Release

07.30.2018

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Jeff Baskin, Little Rock, to the State Parks, Recreation, and Travel Commission. Appointment expires January 14, 2023. Replaces David Bazzel.

Ivan Hoffman, Rudy, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.

Roger Pohlner, Fisher, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Bryan Moery, Wynne, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Joe Christian, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Jay Coker, Stuttgart, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Rusty Smith, Des Arc, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment. 

Shannon Davis, Bono, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Doug Hartz, Stuttgart, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment. 

West Higginbothom, Marianna, to the Arkansas Soybean Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Jacob Appleberry, Tillar, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2020. Replaces Keith Woolverton.

Kenny Falwell, Newport, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2020. Reappointment. 

Jason Felton, Marianna, to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2020. Reappointment. 

John Hamilton, Searcy, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Jack Evans, Carlisle, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment.

Timothy Smith, Clarendon, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment. 

Dusty Hoskyn, England, to the Arkansas Wheat Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment. 

Steve Kueter, Paragould, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment. 

Dick Baxter, Cabot, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Jeff Baxter.

Brad Graham, Portland, to the Arkansas Catfish Promotion Board. Appointment expires June 30, 2020. Reappointment. 

Charles Ledbetter, Fordyce, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2022. Replaces Danny King.

Tommy Cobb, Sheridan, as a Justice of the Peace for the Grant County Quorum Court, District 5. Appointment expires December 31, 2018. Replaces Tyler Campbell.

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3642)

©2018 State of Arkansas. All Rights Reserved.