News & Media

Press Releases

« Go Back

For Immediate Release

11.04.2019

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Teresa Inman, Paris, to the Board of Control for Southern Regional Education. Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.

Dr. Christopher Warrick, Magnolia, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Appointment expires August 17, 2024. Replaces Michael Watts.

John McAlpine, Monticello, to the Arkansas Forestry Commission. Appointment expires January 14, 2025. Replaces Dr. Delia Haak.

David Cawein, Morrilton, to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Appointment expires July 18, 2024. Reappointment.

Sue McGowan, Paragould, to the Board of Trustees of Black River Technical College. Appointment expires June 30, 2026. Replaces Ray Noel.

Kerri Michael, Little Rock, to the Arkansas Access to Justice Commission. Appointment expires October 15, 2019. Reappointment.

Louis McGrail, Rogers, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2020. Replaces Christopher Lowry. 

Bobby Pierce, Sheridan, to the Grant County Quorum Court, Justice of the Peace for District 9. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Pat O’Bryan.

Lindsey Johnson, Mount Pleasant, to the Izard County Quorum Court, Justice of the Peace for District 7. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Blake Johnson.

Keith Harmon, Batesville, to the Independence County Quorum Court, Justice of the Peace for District 7. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Anna King.

Rickey Crook, Ash Flat, to the Sharp County Quorum Court, Justice of the Peace for District 5. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Tony Vaughn.

Rhonda Ahrent, Corning, to the Clay County Quorum Court, Justice of the Peace for District 7. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Greg Ahrent.

Tom Allen, Beebe, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2021. Reappointment.

Robert Neal, Little Rock, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2021. Reappointment.

Bob Downum, Springdale, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires January 26, 2021. Reappointment.

Dale Spence, Little Rock, to the Arkansas Abstracters’ Board. Appointment expires July 1, 2025. Replaces Carl Plumlee.

Sherrie Berry, Conway, to the Arkansas Abstracters’ Board. Appointment expires July 1, 2025. Replaces Robert Winton.

Captain Steve Unger, Springdale, to the Arkansas Abstracters’ Board. Appointment expires July 1, 2023. Replaces Thomas Bailey.

Trey Weaver, Rogers, to the Arkansas Abstracters’ Board. Appointment expires July 1, 2021. Replaces Q. Byrum Hurst.

David Gairhan, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Wayne Wiggins, Jonesboro, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment. 

Jeff Rutledge, Newport, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Replaces Richard Hillman.

Marvin Hare, Newport, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Jim Whitaker, McGehee, to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Alvin Lopez, Rogers, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Michael Yarbrough.

Dr. Randall Cummings, Hot Springs Village, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Bobby Slagely.

Dr. Zachary Ward, North Little Rock, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Dr. Andrea Sieczkowski, Maumelle, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Dr. Laura Smith-Olinde.

Deeni Sterling, Little Rock, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Appointment expires June 30, 2021. Reappointment.

Sheriff Christopher Brown, Wilburn, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Keith Slape.

Dr. Michael Derden, Hot Springs National Park, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Steven Shults.

Dr. Margaret Ellibee, Little Rock, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Gregory Shapiro.

Chief Chadwick Henson, Trumann, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2021. Replaces Russell White.

Mike Reynolds, Fayetteville, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Gregory Tabor.

Sheriff James Singleton, Hope, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2023. Replaces Mark Counts.

Rodney Farley, North Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2022. Replaces Jermaine Moore.

Judy Watson, Hope, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2022. Replaces Sheila Beck.

Sheri Rogers, Arkadelphia, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2020. Replaces Grady Tracy.

Bekka Middleton Wilkerson, Bryant, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2023. Replaces Amanda Goddard.

Bethany Baldwin, Cabot, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2023. Replaces Joseph Adams.

Craig Reinhardt, Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2020. Reappointment.

John Martin, Crossett, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2021. Replaces Taisha Robison-Froman.

LeDante Walker, Hot Springs, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2022. Replaces Eric Treat.

Robert Passwaters, Bryant, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2020. Reappointment.

Toni Fraser, Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2021. Replaces Sarah Thomas.

Carol Crews, Conway, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Nate Smith.

Christopher White, Fayetteville, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.

Chief Hayes Minor, Rogers, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.

Sheriff John Staley, Austin, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Michael McCormick.

LJ Bryant, Jonesboro, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Lisa Oppenheim.

Paul Stevens, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.

Dr. Sara Jones, Sherwood, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.

Judge Stephen Tabor, Fort Smith, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.

Stuart Byford, Fort Smith, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Paul Dottley.

Christopher Dickie, Bryant, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Kimberly Brown.

Suzanne Tipton, LittleRock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Replaces Melinda Squires.

Teresa Belew, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov or 501.682.3642)

©2019 State of Arkansas. All Rights Reserved.