News & Media

Press Releases

« Go Back
For Immediate Release 05.21.2021

Governor Asa Hutchinson Announces Appointments

LITTLE ROCK – Governor Asa Hutchinson today announced the following appointments:

Dr. Jerrod Anderson, Batesville, to the Health Services Permit Commission. Appointment Expires April 9, 2025. Replaces Dr. Jason Richey.

Thomas Gilder, Springdale, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2024. Replaces Janie Pugsley.

Eric Bell, Little Rock, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2024. Reappointment.

Samuel Sellers, Little Rock, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2024. Replaces Donna Nelson-Lowe.

Len Cotton, Dardanelle, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2025. Reappointment.

Greg Brown, Osceola, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2025. Reappointment.

Dr. Robert Mason, Fort Smith, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2025. Reappointment.

Rusty Guinn, Jonesboro, to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2024. Reappointment.

Christina Ellis, Hot Springs, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Appointment expires August 17, 2025. Replaces Sherry Chesser.

Paul Garrett, Jacksonville, to the Arkansas Medal of Honor Commission. Appointment expires at the will of the Governor.  New position.

Dwight Witcher, Conway, to the Arkansas Medal of Honor Commission. Appointment expires at the will of the Governor.  New position.

Chris Traxson, Springdale, to the Arkansas Medal of Honor Commission. Appointment expires at the will of the Governor.  New position.

R.D. Kinsey, Sherwood, to the Arkansas Medal of Honor Commission. Appointment expires at the will of the Governor.  New position.

Kendall Lewellen, Fort Smith, to the Arkansas Access to Justice Commission. Appointment expires October 15, 2021. Replaces Andrea Walker.

Kerri Michael, Little Rock, to the Arkansas Access to Justice Commission. Appointment expires October 15, 2022. Reappointment.

Dr. Chadwick Rogers, Little Rock, to the Arkansas Access to Justice Commission. Appointment expires October 15, 2022. Replaces Rodney Nagel.

Joshua Barkhimer, Camden, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2024. Reappointment.

Jack Cotton, Little Rock, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2024. Replaces Scott McKennon.

Katie Hampton, Fayetteville, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2024. Replaces Brian Hester.

Julie Matthews, Jonesboro, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires January 15, 2024. Replaces Cary Matthews.

Layza Lopez-Love, Springdale, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2023. Reappointment.

Dr. Rhonda Mattox, Roland, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2023. Reappointment.

Louis Portlock, Little Rock, to the Arkansas Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2023. Reappointment.

Jimmy Jones, Fordyce, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2028. Reappointment.

Scott Wood, Batesville, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires January 14, 2025. Replaces Ken Yarbrough.

Dr. Terry DeWitt, Arkadelphia, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires January 14, 2024. Reappointment.

Sherry Riggins, Fort Smith, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires January 14, 2024. Reappointment.

Dr. Larry Ash, Fayetteville, to the Elevator Safety Board. Appointment expires June 30, 2024. Reappointment.

Dr. Susan DeBlack, Conway, to the State Board of Optometry. Appointment expires April 26, 2022. Replaces Dr. Herman Ginger.

Dr. Michael Birrer, Little Rock, to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires January 1, 2022. Replaces Dr. Laura Hutchins.

Mark Taylor, Hector, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.

Edward Regenold, Armorel, to the Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority. Appointment expires November 1, 2026. Reappointment.

Russ Thomason, Blytheville, to the Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority. Appointment expires November 1, 2026. Reappointment.

Mike Jacques, Gosnell, to the Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority. Appointment expires November 1, 2022. Replaces Barry Ball.

Dr. Richard Nelson, Fort Smith, to the Medical Ionizing Radiation Licensure Committee. Appointment expires July 14, 2024. Replaces Dr. Ronald Martin.

Adriane Travis, Atkins, to the Medical Ionizing Radiation Licensure Committee. Appointment expires July 14, 2023. Replaces Tracy Parent.

Dr. Allan Kirkland, Dardanelle, to the Medical Ionizing Radiation Licensure Committee. Appointment expires July 14, 2024. Replaces Dr. Christopher Blackmon.

Dr. Rogerich Paylor, Little Rock, to the Medical Ionizing Radiation Licensure Committee. Appointment expires July 14, 2023. Reappointment.

Jana Brady, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2021. Reappointment.

Dr. Michael Buffington, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2023. Reappointment.

Michele Fincher, North Little Rock, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2022. Replaces Martin Eisele.

Hayden Henningsen, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2023. Reappointment.

Wendy Poole, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2022. Replaces Lisa McDermott.

Michael Sims, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2023. Replaces Mary Jones.

Dr. Curtis Cunningham, Siloam Springs, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2023. Reappointment.

Stephanie Hollis, Monticello, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2023. Replaces Daisy Duerr.

Marsha Partney, Mountain Home, to the Advisory Council for the Education of Gifted and Talented Children. Appointment expires July 20, 2023. Reappointment.

Dr. Robert Bonner, Nashville, to the Veterinary Medical Examining Board. Appointment expires March 1, 2025. Replaces Dr. Doug Parker.

Ron Pitts, Hensley, to the Board of the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2022. Reappointment.

Ralph Hudson, North Little Rock, to the Board of the Information Network of Arkansas. Appointment expires December 31, 2022. Reappointment.

Doug Melton, Bella Vista, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2024. Replaces Taylor Wynn.

Marion Foster, Benton, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2024. Reappointment.

Terry Cleaver, Morrilton, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2021. Replaces Dr. John Dennis.

Matthew Charton, Morrilton, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2024. Reappointment.

Rachel Golden, Little Rock, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2024. Reappointment.

Carl Miller, Little Rock, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2024. Reappointment.

Vernita Morgan, El Dorado, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Peter Westbrook.

Dr. Emily Beahm, Morrilton, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2024. Replaces Dr. Ann Early.

Kelsey Howard, Springdale, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2024. Replaces Joseph Kelly.

Bob Kempkes, Hot Springs, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2024. Reappointment.

Anne Speed, Little Rock, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2024. Replaces Andrijana Vukovich.

Dr. Andrew Beaupre, Pine Bluff, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2022. Replaces Dr. Jamie Brandon.

Joe Cole, Piggott, to the State Review Committee for Historic Preservation. Appointment expires June 30, 2023. Replaces Steve Cole.

Andrew Watson, Vilonia, to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 1, 2023. Replaces Edward Appler.

Dr. Beverly Foti, Little Rock, to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 1, 2024. Reappointment.

Sanford Tollette, Little Rock, to the Child Welfare Agency Review Board. Appointment expires March 1, 2024. Reappointment.

Robert Jordan, Hot Springs, to the Arkansas State Board of Physical Therapy. Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.

Robert Tillman, Little Rock, to the Arkansas State Board of Physical Therapy. Appointment expires June 30, 2023. Reappointment.

Dr. Joseph Beck, Fayetteville, to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires January 1, 2023. Reappointment.

Dr. Rhonda Gentry, Little Rock, to the Oversight Committee on Breast Cancer Research. Appointment expires January 1, 2024. Reappointment.

Randy Fore, Mountain Home, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2023. Reappointment.

Louis McGrail, Rogers, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2023. Reappointment.

Mark Oyler, Rogers, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2023. Reappointment.

Dillard Martin, Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2022. Reappointment.

Billy Altom, Little Rock, to the Arkansas Public Transportation Coordination Council. Appointment expires September 20, 2023. Reappointment.

Neil White, Fort Smith, to the Arkansas Public Transportation Coordination Council. Appointment expires September 20, 2023. Reappointment.

CONTACT: Press Shop (press@governor.arkansas.gov)

©2021 State of Arkansas. All Rights Reserved.