Sanders Announces Appointments

LITTLE ROCK, Ark.—Governor Sarah Huckabee Sanders announced the following appointments: 

Alcoholic Beverage Control Board

Hannah Ray, Little Rock, to the Alcoholic Beverage Control Board. Term expires January 14, 2030. Replaces Pamela DePriest.

Arkansas Black History Commission

Caleb Williams, Pine Bluff, to the Arkansas Black History Commission. Term expires January 14, 2030. Replaces Elise Hampton.

Board of Corrections

Jamol Jones, Benton, to the Board of Corrections by designation as the Chair of the Post-Prison Transfer Board. To serve at the will of the Governor. Replaces John Felts.

Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers

Dr. Kelly Linton, Van Buren, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Term expires on July 31, 2026. Replaces Zachary Ward.

Timothy Kajdan, Clarksville, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Term expires on July 31, 2026. Previously vacant position.

Arkansas Motor Vehicle Commission

Clay Maxey, Mountain Home, to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Term expires on January 14, 2030. Replaces Mitchell Ward.

Arkansas Racing Commission

Alex Lieblong, Conway, to the Arkansas Racing Commission. Term expires on January 14, 2029. Reappointment.

Michael Post, Altus, to the Arkansas Racing Commission. Term expires on January 14, 2029. Reappointment.

Arkansas State Board of Athletic Training

Terry DeWitt, Arkadelphia, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Term expires January 14, 2027. Reappointment.

Arkansas State Claims Commission

Dee Holcomb, Pine Bluff, to the Arkansas State Claims Commission. Term expires January 14, 2029. Replaces Courtney Baird.

Paul Morris, Rogers, to the Arkansas State Claims Commission. Term expires January 14, 2029. Reappointment.

Arkansas State Medical Board

Dr. Jonathan Reding, Little Rock, to the Arkansas State Medical Board. Term expires December 31, 2028. Replaces Dr. Matthew Sellers.

Arkansas State Police Commission

Steve Edwards, Marianna, to the Arkansas State Police Commission. Term expires January 14, 2031. Reappointment.

Arkansas Waterways Commission

Clint Gatson, Lakeview, to the Arkansas Waterways Commission. Term expires January 14, 2031. Replaces Jeff Rutledge.

Board of Trustees of Arkansas Tech University

Jim Smith, Fayetteville, to the Board of Trustees of Arkansas Tech University. Term expires January 14, 2029. Reappointment.

Board of Trustees of the Arkansas State University System

Jerry Morgan, Jonesboro, to the Board of Trustees of the Arkansas State University System. Term expires January 14, 2031. Reappointment.

Board of Trustees of the University of Central Arkansas

Kelley Erstine, Conway, to the Board of Trustees of the University of Central Arkansas. Term expires January 14, 2031. Replaces Cornell Maltbia.

Keep Arkansas Beautiful Commission

Vickie Egleston, Arkadelphia, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Term expires January 14, 2029. Replaces Jon Simpson.

State Crime Laboratory Board

Sheriff Rodney Wright, Benton, to the State Crime Laboratory Board. Term expires January 14, 2031. Replaces Tim Helder.

HVACR Licensing Board

Cecil Corning, Morrilton, to the HVACR Licensing Board. Term expires June 30, 2026. Replaces Jeffrey Webb.

Steven Watts, Conway, to the HVACR Licensing Board. Term expires June 30, 2026. Replaces Everett Dean.

Post-Prison Transfer Board

Lona McCastlain, Austin, to the Post-Prison Transfer Board. Term expires January 14, 2031. Reappointment.

Jamol Jones, Benton, designated as the Chair of the Post-Prison Transfer Board. To serve at the will of the Governor. Replaces John Felts as Chair.

State Board of Barber Examiners

Aaron Jackson, Benton, to the State Board of Barber Examiners. Term expires June 30, 2029. Replaces Thomas McArthur.

State Board of Collection Agencies

Edward Vance, Benton, to the State Board of Collection Agencies. Term expires January 1, 2026. Reappointment.

State Emergency Response Commission

Judge Marvin Day, Jonesboro, to the State Emergency Response Commission. Term expires January 14, 2027. Replaces Robert McGowen.

Barry Brandt, Little Rock, to the State Emergency Response Commission. Term expires January 14, 2027. Replaces Skot Covert.

Jason Morris, Holiday Island, to the State Emergency Response Commission. Term expires January 14, 2027. Reappointment.